Filo Kiralama Haber
ResimLink - Resim Yükle

“Ekonomik Açıdan Daha İyi 2020 Yılı Öngörüyoruz”

“Ekonomik Açıdan Daha İyi 2020 Yılı Öngörüyoruz”
ResimLink - Resim Yükle

DRD Filo Kiralama yönetimi gerçekleştirdikleri toplantıda basın mensupları ile buluştu. Kurum sözcülüğünü DRD Ticari Operasyonlar Direktörü Özgür Kara’nın üstlendiği toplantıda, DRD Filo Kiralama İcra Komitesi Başkanı olarak Aytekinhan Yıldırıcı ve DRD Filo Kiralama Finansal Operasyonlar Direktörü Fatih Kazdal hazır bulundu. Toplantıda, sektörün ve DRD Filo Kiralamanın bugünü ve yarını değerlendirildi.

Türkiye ekonomisinin yakın dönemde zor bir süreçten geçtiğini, özellikle kurda yaşanan volatilitenin bir sonucu olarak yüksek enflasyon ve yüksek faiz döneminde tüketicilerin, ki buna kurumlar da dahil, karar almasını zorlaştırdığını belirten Özgür Kara, otomotiv sektörü ve uzun dönem araç kiralama sektörünün de bu durumdan ciddi şekilde etkilendiğini belirtti. Özgür Kara ayrıca 2018 yılı Haziran ayında kiralama sektörünün yakaladığı 364 bin araçlık parkın, 2019 Eylül sonu itibarı ile 280 bin araca indiğini, hatta yılsonu kapanışının 250 bin araç seviyelerinde olabileceğini ifade etti.

Özgür Kara, “Uzun dönem araç kiralamanın geçmiş dönemde yüzde 95 oranında Avro üzerinden şekilleniyor, bunun da doğal bir sonucu olarak sektörün finans kurumlarına olan borçlanması da Avro cinsinden oluyordu. Bu dönemde ani kur yükselmesi sonucunda sektör borçlarının artması ile teminat olarak kabul edilen araç bedellerinin TL olarak yerinde sayması, finans kuruluşları nezdinde bir teminat açığı olarak görüldü.  2019’un ikinci çeyreği ile beraber kurların daha stabil hale gelmesi ve ikinci el araç değerlerinin yükselmesi, teminat oranlarını olması gereken seviyelere taşıdı. Yine bu dönemde kamu yönetimi, finans kurumları, servis sağlayıcılar ile birlikte tüm ekosistem çok iyi bir sınav verdi. Bütün paydaşlarımızın eksiksizce DRD ismine olan samimi güvenlerini hep yanımızda hissettik, bu da bize ekstra bir sorumluluk yükledi” dedi. Kara, “O dönemde biraz tedirginlik hisseden ve haklı refleks göstererek kendilerini geri çekenleri de anlayışla karşılıyoruz. Ancak gösterdikleri çabalar nedeniyle başta finans kuruluşları ve tedarikçiler olmak üzere, en zor günlerde bile ödeme kalitelerini düşürmeyen tüm müşterilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.   Temel ilkeleri olan şeffaflıktan asla ödün vermediklerinin ve herkes için hep ulaşılabilir olduklarının altını çizen Kara; kendileri dışında sektörde faaliyet raporu ve finansallarının başka hiçbir şirket tarafından düzenli olarak yayınlanmadığını ekledi.

Özgür Kara konuşmasına şöyle devam etti; “42 finans kuruluşu ile 2018 Ağustos ayında başlayan görüşmelerimizi, 2019 Haziran ayında anlaşmayla sonuçlandırdık. Bir kriz yönetimi bakış açısıyla bu işi başarıyla yönettik. O zor dönemde verilen kararların beklenti ve planlananlar çerçevesinde gerçekleştiğini tüm paydaşlarımızla şahit olduk.  Bir şirketin en önemli asetinin güven ve şeffaflık olduğunu kanıtladık. 2018 yılı sonlarında, 2019 ve 2020’deki ekonomik gelişmeleri ve beklentileri dikkate alarak ikinci el kiralama modelini geliştirdik. Bugün için hem sıfır hem de ikinci el araç kiralayabilen tek şirket durumundayız.

Bugün itibari ile 28 bin 500 araç parkımız, 8 bin 500 müşterimizle faaliyetlerimize daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz. 2019 yılını 11 bin 500 ikinci el araç kiralayarak kapatmış olacağız”. Kara ayrıca 2018 yılında Fortune Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi listesinde aktif büyüklükte 74’üncü sırada yer aldıklarını vurguladı.

DRD Ticari Operasyonlar Direktörü Özgür Kara ayrıca “Ekonomik açıdan daha iyi bir 2020 yılı öngörüyoruz. Sektörümüzün de yüzde 10’lar seviyelerinde bir büyüme yakalayacağını bekliyoruz ancak bunun için finansal kaynaklara erişimin bugünlerde olduğu gibi aynen devam etmesi gerekiyor. Sektörümüzün bugünkü 280 bin seviyelerinden 1 milyon seviyelerine gelebilmesi için uzun dönem bireysel kiralamanın kritik rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu noktada OneCar markamızın sahip olduğu bilgi, birikim ve deneyimlerle gelecekte çok önemli bir oyuncu olacağını öngörüyoruz. Son bir yıl içinde yaşadığımız süreçler gösterdi ki; şeffaflık ve bunun sonucu olarak bize duyulan güven kurumumuzun en önemli varlığıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak

ResimLink - Resim Yükle
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ